כיצד קובעים את הסדרי המשמורת וזמני השהות בגישור גירושין בפיוס

איך קובעים ההורים את המשמורת וזמני השהות בגישור גירושין בפיוס

אחד מאותם נושאים חשובים שעולים בגישור גירושין, הוא ענייני המשמורת וזמני השהות, מדובר בנושא רגיש בעל חשיבות גדולה על חיי הילדים וההורים כאחד.

בגישור ענייני המשמורת עולים בצורה מכבדת ומאפשרת, שכן ההורים מדברים על הנושא באווירה גישורית ומתוך ראיה כוללת של טובת הילדים, דבר שמאפשר לקבל החלטות בצורה שקולה תוך בחינה פרקטית של הסדרי המשמורת וזמני שהות בהתאם לשגרת חייהם של ההורים.


בגישור גירושין אצלנו בפיוס, נוכחנו לראות פעם אחר פעם, כיצד ההורים חרף משבר הגירושין, מתאגדים ועושים ממש סיעור מוחות ביחד עם המגשר, על מנת לקבל החלטה בנוגע לסוג המשמורת וזמני השהות עם הילדים. 

אחד התפקידים של מגשר הגירושין, הוא לעזור להורים להיות קודם כל ברורים לעצמם מבחינת סוג המשמורת שכל אחד מההורים היה מעוניין בו ובד בבד לסייע להם לקבל החלטה משותפת גם אם ישנם פערים ביניהם.


אחת השיטות שהמגשר השתמש בהם, זה שאלת שאלות שיכוונו את ההורה ליצירת בהירות ובד בבד שיקוף התשובות בצורה כזו שתחדד להורה את האחריות שעומדת מאחורי כל ההחלטה וכמובן ההשלכות שלה.

חשוב להבין, לנגד שני ההורים קרוב לוודאי עומדת טובת הילדים, זו נקודת ההנחה  ( אם המצב לא כך, נעלה את זה בשולחן הגישור ) ואחד הדברים שאנו שמים עליהם דגש, שכל אחד מההורים אכן יוכל לעמוד בהסדרים אליהם תגיעו בגישור, שכן מדובר בהסדרי משמורת וזמני שהות שיכולים ללוות אתכם שנים רבות וישנה חשיבות גדולה שתעמדו בהם.

במידה ומי מההורים לא עומד בהסדרים שנקבעו לסירוגין או באופן קבוע, עלול הדבר לפגוע בנפשו הרכה של הילד תוך שהוא עלול לחוות חרדת נטישה, תחושת אשמה ודחייה ועוד תחושות קשות שברור שתהיינה להן השלכות בעתיד על הילד, לכן ישנה חשיבות למנוע מצב כזה עד כמה שניתן ופגישות הגישור מאפשרות לעשות זאת ע"י בחינה מעמיקה של רצונות כל אחד מההורים, ציפיות והמציאות בשטח.


לפני שנכנסים ממש ללב ליבו של הנושא, מגשר הגירושין שהינו עו"ד בתחום, יסביר לשני ההורים את סוגי המשמורת תוך התייחסות לזמני השהות, החשיבות שיש בעמידה בהסדרים אליהם יגיעו, השינויים שישנם כיום במציאות הישראלית וכן מרחב התמרון תוך שמירה על טובת הילד.

לאחר מכן, תינתן האפשרות לכל אחד מההורים להציג את הסדר המשמורת וזמני השהות, שהוא מעוניין בהם ולמה זו האפשרות המועדפת עליו.

לאחר שכל אחד הציג את עמדתו, ניתן יהיה לראות כבר בשלב המקדמי מה הפערים ביניהם ועד כמה הם עמוקים, ישנם מקרים שכלל אין פערים וההורים כבר הגיעו עם דעה מגובשת לגבי ההסדרים, מנגד ישנם מקרים שיש פערים עמוקים שדורשים התייחסות להבין מה עומד מאחורי עמדות כל אחד מההורים וכיצד ניתן לגשר עליהם.


לאחר שהבנו מה כל אחד מההורים מעוניין בו, המגשר יעשה תאימות בין הרצונות לבין המציאות בשטח, וייבדק האם כל אחד מההורים באמת יוכל לעמוד בהסדרי המשמורת וזמני השהות בהם הוא מעוניין, בהתייחס לזמני העבודה ושגרת חייו וכן גורמים בסביבה המשפחתית שיכולים לסייע.

שלב התאימות לרוב מסנן את האופציות הלא ריאליות ומוביל לתמונה ברורה, שמובילה לדיאלוג בין ההורים והמגשר שמנהל את הפגישות, ומתחילים לבחון לעומק את האפשרויות הריאליות, על מנת להגיע להחלטה שתשקף את רצון שני ההורים בהתייחס למציאות בשטח.

ישנם מקרים, שההורים נדרשים לעשות בדיקות נוספות כמו לברר עד כמה ישנה גמישות במקום העבודה, מתי ניתן לצאת בהתאם לזמני השהות ובמקרים מסוימים אף לשנות את שגרת החיים כך שתתאים לסוג המשמורת.

שלב התאימות, ביחד עם האפשרות של כל אחד מההורים לבדוק את עצמו תוך יצירת דיאלוג בין הצדדים, מקרבת אותם באופן משמעותי לקראת הבנות.


לאורך כל הדרך, המגשר יכוון את הצדדים וינהל את פגישות הגישור כך שכל אחד מההורים יבוא לידי ביטוי ותינתן האפשרות באמת לדבר על הדברים ממקום פתוח וראיה רחבה שתוביל להסכמות.

שלב התאימות ילווה את ההורים לאורך כל הדרך ובמיוחד בשלב שהם כבר הגיעו להבנות בגישור ויש לבחון האם הן פרקטיות וכל אחד מהם יוכל לעמוד בהן תוך גמישות מסוימת.


לאחר שההורים יגיעו להבנות, מגשר הגירושין שלכם יערוך את הסכם הגירושין ותוכלו להתייחס לסעיפים הנוגעים למשמורת וזמני השהות תוך קבלת הבהרות, מתן הערות ותיקונים בהתאם.

ההחלטה על סוג המשמורת וזמני השהות, תתקבל על ידי ההורים, לאחר שהם בחנו את הדברים לעומק, הבינו את האחריות וההשלכות ותוך יצירת תקשורת הורית במטרה ליישם את ההבנות בצורה המיטבית ביום שייכנס הסכם הגירושין לתוקף.

בפיוס, אנחנו משלבים שיטות נוספות מעולם הגישור והאימון על מנת שתגיעו להבנות ממקום מבין ופרקטי ותוך התייחסות אמיתית לכל אחד ואחד מההורים, תוך הבנה שהילדים הם של שניכם.


אם אתם לפני גירושין ורוצים להגיע להבנות ממקום מכבד ומבין, אתם מוזמנים לפנות אלינו לגישור בפיוס ונתחיל לדבר.

חזרה לגישור גירושין >>
הוסף תגובה