גישור חובה בגישור גירושין – השינוי שבדרך


זה קרה באישון לילה ממש ברגע האחרון, לפני שהכנסת ה- 19 התפזרה, עבר החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), התשע"ה –2014 ובשם היותר קליט חוק גישור חובה שאמור להיכנס לתוקף ב 17.7.16.


אז מהו בעצם חוק גישור חובה ?

לחוק גישור חובה יש פוטנציאל לעשות מהפכה של ממש בכל מה שקשור לסכסוכי משפחה ובמיוחד לבני זוג שמעוניינים להתגרש.

החוק במתכונתו הנוכחית בא וקובע שבטרם בני זוג מגיעים לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה או בית דין הרבני, עליהם לנסות ולפתור את סכסוך הגירושין או הסכסוך במשפחתי בדרכים חלופיות כמו גישור גירושין, גירושין בשיתוף פעולה היינו מו"מ בהסכמה בין עורכי הדין עד להגעה להסכם גירושין.

במילים אחרות החוק בא ואומר לפני שאתם מגיעים לבית המשפט או לבית הדין הרבני, תנסו לפתור את הסכסוך ביניכם בדרכי שלום, על מנת למנוע נזקים לכם ולילדיכם.


מה יהיה עד לכניסתו של חוק גישור חובה לתוקף? 

עד לכניסתו לתוקף, יישאר המצב הנוכחי ולפיו אם הבעל או האישה מעוניינים להתגרש, דלתו של בית המשפט ובית הדין הרבני תהייה פתוחה בפניהם והם יכולים להגיש תביעת מזונות ילדים, משמורת וזמני שהות, חלוקת רכוש, סעדים זמניים וכיו"ב.

כמו כן, הם גם יכולים לפנות לבית המשפט לאשר את הסכם גירושין אליו הגיעו מתוך רצון ובהסכמה באמצעות הליכי גישור גירושין או ניהול מו"מ מחוץ לכותלי בית המשפט.

הגעה להסכם גירושין במסגרת הליכי גישור, תמיד היה קיים עוד לפני חוק גישור חובה וזוגות שהיו בשלים לגישור והבינו את הנזקים שעלולים לגרום להם המאבקים המשפטיים, פנו למגשר גירושין שהוא גם עו"ד בגירושין ודיני משפחה, שגישר ביניהם ברגישות ומקצועיות, ערך להם הסכם גירושין בהתאם להבנות אליהם הגיעו וייצג אותם בערכאות המשפטיות לאישור ההסכם.

זאת אומרת עד לתאריך ה 17.7.16 היינו כניסתו לתוקף של חוק גישור חובה, יכולים כל אחד מבני הזוג להגיש תביעות האחד כנגד השני או לפנות לאפיקים אחרים של פתרון הסכסוך כמו גישור גירושין מתוך הסכמה הדדית או ניהול מו"מ בין עורכי הדין.


כיצד חוק גישור חובה ישפיע על זוגות שמעוניינים בגירושין ? 

עם כניסתו של החוק ב 17.7.16 המצב הולך להשתנות באופן כזה, שלא תהא באפשרות מי בני הזוג להגיש תביעות, בטרם הצדדים נתנו סיכוי להליכים חלופיים לפתרון הסכסוך כמו גישור או ניהול מו"מ.

במילים אחרות דלתו של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לא תהא פתוחה באופן אוטומטי כמו שהיה נהוג עד היום ועליהם להוכיח כי באמת ניסו להגיע להסכמות בניהם מחוץ לכותלי בית המשפט.

במידה ואכן בני זוג ניסו להגיע להבנות והדבר לא צלח, הם יוכלו להגיש תביעות ולהתחיל לנהל הליכים משפטיים כמו שהיה בטרם כניסתו של החוק לתוקף.


 איך זה יעבוד ?

ניקח לדוגמא שאחד מבני הזוג מעוניין להתגרש והוא סבור שנכון לעכשיו אין טעם לגישור או למו"מ, בן או בת הזוג יפנו לעו"ד בגירושין וקרוב לוודאי יגישו באמצעותו תביעת מזונות, תביעת משמורת וזמני שהות וחלוקת רכוש וכן סעדים זמניים אם נדרש כמו מזונות זמניים, משמורת זמנית וכיו"ב.

עם כניסתו של החוק לתוקף, בן או בת הזוג לא יוכלו להגיש את התביעות הללו ויהא עליהם, להגיש בקשה ליישב סכסוך במסגרתה הם לא יכללו טענות עובדתיות בקשר לסכסוך או בקשה לקבוע את הסמכות השיפוטית שבה יידון סכסוך הגירושין.

לאחר הגשת הבקשה ייקבע לבעל ולאישה 4 פגישות עם עובדת סוציאלית מיחידת הסיוע של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני תלוי לאיזו ערכאה הוגשה הבקשה ליישוב סכסוך.

מדובר בפגישות שנקראות בשם פגישות מהו"ת – מידע, הכרות ותיאום.

מטרת הפגישות:

האחת –  לתת לצדדים מידע כללי בנוגע להליכי הגירושין, כמו הסבר על ההבדלים בין בית המשפט לענייני משפחה לבית הדין הרבני, כיצד נקבעים מזונות ילדים, ענייני משמורת וזמני שהות, בד בבד גם יינתן מידע שהוא יותר טיפולי כמו כיצד לספר לילדים, איך להתמודד עם משבר הגירושין וכיו"ב.

השנייה – הסבר על האפשרויות שעומדות בפניהם לפתרון סכסוך הגירושין כאשר יהיו כמה אפשרויות :

גישור גירושין להתחיל בהליך של גישור לגירושין עם מגשר מטעם יחידת הסיוע או מגשר גירושין פרטי כמו לדוגמא גישור פרטי בפיוס עם מגשר שהוא עו"ד עמית חיימוביץ ובמסגרת ההליכים בני הזוג ינסו להגיע להסכמות.

ניהול מו"מ באמצעות עו"ד לגירושין – בני הזוג יכולים לבחור באופציה שבה כל אחד מהם לוקח עו"ד מטעמו שייצג אותו במסגרת המשא ומתן לגירושין, כאשר המטרה היא כמובן להגיע להסכם גירושין באמצעות ניהול מו"מ עם עו"ד של כל אחד מהצדדים.

שלום בית בני הזוג יכולים גם לבחור לנסות ולשקם את הקשר ביניהם באמצעות טיפול זוגי ולאחריו יחליטו האם מעוניינים להתגרש או להמשיך לחיות יחד.

כמו כן העובדת הסוציאלית גם תנסה להגיע אתם להבנות זמניות בנוגע למזונות זמניים, זמני שהות זמניים וכיו"ב.


מה האפשרויות של בני הזוג לאחר פגישות המהו"ת ?

לאחר פגישות המהו"ת, בני הזוג יחליטו באיזו מהאפשרויות הם בוחרים ובמידה והם אינם מעוניינים באחת מהאפשרויות הללו אז דלתו של בית המשפט או בית הדין הרבני תהא פתוחה והם יוכלו להגיש תביעות ולהתחיל לנהל מאבקים משפטיים.


האם ניתן להגיע עם עו"ד לפגישות ביחידת הסיוע ?

בשלב הזה וכפי שהתקנות מוצעות לא ניתן להגיע עם ייצוג של עו"ד, עם זאת ניתן כמובן לקחת עו"ד שילווה לכל אורך ההליך וייתן לך ייעוץ וגם הכוונה במהלך הפגישות ובמידה ותגיעו להבנות גם לעבור אתכם על הסכם גירושין, לתת לכם ייעוץ והערות להסכם, כך שתגיעו להסכם הוגן שייתן גם מענה לאינטרסים שלכם.


השירותים שלנו בפיוס וגישור חובה:

בפיוס גישרנו בעשרות רבות של תיקי גישור גירושין, נתנו ליווי מלא בהליכי גישור וכן עו"ד ומגשר עמית חיימוביץ גם מלווה ומייצג בהליכי מו"מ לגירושין.

אתם מוזמנים לפנות אלינו לגישור גירושין בפיוס ולהתחיל באופן מידי בגישור עם מגשר גירושין מיומן ומקצועי שאתם בחרתם.

אחוזי ההצלחה אצלנו בגישור עומדים על למעלה מ 90 אחוז, זה הזמן לדבר איתנו בפיוס, הדלת שלנו תמיד פתוחה בפניכם.