האם נכון ורצוי לשתף את הילדים בזמני השהות שיקבעו בהסכם הגירושין ?

מתי לשתף ילדים בזמני שהות שלאחר הגירושין

בפגישות גישור גירושין בפיוס מתייחסים לכל הנושאים שקשורים לגירושין של בני הזוג, אנו נגיע להבנות בנושא מזונות ילדים, משמורת וזמני שהות וחלוקת הרכוש והכל תוך ראיית טובת הצדדים וכמובן ילדיהם המשותפים.


העניין המרכזי שקשור לילדים באופן ישיר זה נושא זמני השהות, כאשר ישנם מגוון אפשרויות שבני הזוג יכולים לבחור במסגרת פגישות הגישור, כמו משמורן יחיד, משמורת משותפת, זמני שהות נרחבים וכיו"ב ( התייחסנו לאפשרויות הבחירה באחד המאמרים שלנו –   לחצו כאן לעבור למאמר מעניין בנושא  ) .

לעיתים אחד ההורים או שניהם מציעים שהילדים עצמם יבחרו את זמני השהות שלהם עם ההורה שאיננו משמורן או אפילו את סדר הימים במסגרת הסדר של משמורת משותפת.

על פניו, זה נשמע כביכול רעיון נכון  שהילדים עצמם ייבחרו את הסדרי השהות שהרי זה נוגע אליהם ישירות, עם זאת מדובר בצעד שברוב המקרים איננו נכון ואף עלול לגרום לנזק.


חשוב להבין, אתם ההורים ועליכם מוטלת האחריות ההורית כמו גם קבלת החלטות מהותיות שנוגעות לילדים ובכלל זה זמני השהות, שהרי ילד קטן איננו בשל מספיק לקבל החלטה כל כך מהותית ומבחינתו כשהוא רוצה משהו זה אמור להתקיים, הוא איננו לוקח בחשבון את כל הגורמים, כמו למשל אילוצים של ההורים בשל עבודתם, סדר היום של הילדים בשעות אחר הצהריים, באיזה שעות ייקחו אותם והאם זמני השהות יכללו לינה, מדובר בהחלטות שילד איננו מסוגל לקבל.

מעבר לכך, לילדים קטנים אין תחושת זמן, לדוגמא מחקרים רבים הראו שעם נציע לילדים סוכריה אחת באותו רגע נתון או נבקש מהם לחכות עוד שעה ואז הם יקבלו 10 סוכריות, קרוב לוודאי שהם ירצו לקבל את הסוכרייה ברגע זה, מבחינתם עוד שעה זה יכול להיות גם עוד שנה, תפיסת הזמן אצלם שונה באופן מהותי מתפיסת הזמן אצל מבוגרים.


מתי נכון לשתף את הילדים ?

בגישור גירושין, ההורים הם אלו שלוקחים ההחלטות במיוחד כשמדובר בקביעת כללים וגילוי אחריות הורית ולכן עדיף לא לשתף את הילדים בנושאים שכאלה ובמידה ואחד ההורים מתעקש, יש לבחון זאת לעומק, בפיוס אנו ממליצים, להתייעץ עם מגשר גירושין וגורם טיפולי כמו פסיכולוג ילדים לפני שעושים צעד משמעותי שכזה.

גירושין בין הורים הוא איננו דבר קל לילדים שלכם ולכן עדיף כמה שפחות לערב אותם בנושאים שקשורים להסכם הגירושין שלכם.


הדבר נכון במיוחד לילדים רכים בגילם, עם זאת כשמדובר בבוגרים בגילאי העשרה ואילך כשהדבר תלוי לא רק בגילו אלא בבשלות הרגשית של הילד, ניתן בזהירות רבה תוך שוב בחינת המצב המשפחתי והרגשי, לשאול אותם בנוגע לזמני השהות שהיו מתאימים להם.

בשנות ההתבגרות הילדים יותר עצמאיים ובוגרים ומסוגלים לקבל החלטות, כך למשל אם ילדכם בן  ה – שש עשרה ירצה ללכת ביום מסוים לאחד ההורים, על אף שזמני השהות בהסכם קבעו יום אחר, הם כנראה ילכו ויקבעו עובדה בשטח.


לסיכום, כלל מנחה הוא שההורים הם אלו שיקבעו את סוג המשמורת וזמני השהות, הם האפוטרופוסים הטבעיים שלהם ועליהם חלה האחריות ההורית.

במקרים חריגים, כשהילדים כבר בגלאי העשרה ניתן יהיה לדבר עם אתם לגבי הסדרי השהות, זאת תוך התייעצות עם המגשר וגורם טיפולי ותוך בחינת גיל הילדים, המצב הרגשי שלהם והכנה מוקדמת.


 אתם מוזמנים להתקשר עכשיו אלינו לפיוס ולהתחיל לדבר על משמורת וזמני השהות של ילדכם.

חזרה לגישור גירושין >>
הוסף תגובה