חלק שני – מקשיבים לקול שלך  

בגישור בפיוס נותנים מקום לסיפור האישי של כל אחד

שלב ב' – מקשיבים לסיפורו של כל צד :

לאחר שחתמנו על הסכם הגישור והבנתם כיצד בנוי הליך הגישור, אנו עוברים לשלב הבא שבמסגרתו כל אחד מכם משמיע את קולו  ומציג את הצד שלו בסכסוך.

במהלך הצגת הסיפור האישי שלכם, עולה מידע חיוני שכולל נתונים חשובים שעוזרים לכם ולמגשר להבין לעומק את מהות הסכסוך כמו גם את העמדות, האינטרסים והבקשות ההתחלתיות של כל צד לגישור.

ניתן לחלק את המידע שעולה לשני נושאים מרכזיים, נושא ראשון – מידע טכני ( כמו : מועד הנישואין, מספר ילדים, גובה ההשתכרות, הרכוש שצברתם, מה ההתנהלות ההורית ועוד כהנה וכהנה פרטים). נושא שני – מידע שמתייחס לצד האישי שלכם ( כמו: סיפורו האישי של כל אחד, בקשות, נימוקים, עמדות ואינטרסים) .

כל אחד יוכל להשמיע את קולו ואולי בפעם הראשונה באמת ניתנת הזדמנות לדבר על מהות הסכסוך גם אם ישנן אמוציות חזקות, לעתים מדובר בפעם הראשונה שבני הזוג באמת ובתמים מקשיבים אחד לשני – מהמקום הזה עם כל הקושי, מתחילים להיפתח להידברות שונה שיוצרת בסיס להבנות בעתיד.

לעיתים אנו נקיים פגישות נפרדות ואתם תדברו עם המגשר על נושאים נוספים שאולי לא נוח לכם לדבר עליהם בנוכחות הצד השני – כמובן שעל הפגישה הזו חלה סודיות והדברים שיאמרו בשיחה יעלו במסגרת הפגישה המשותפת אך ורק לאחר שניתן האישור של אותו צד.

לאחר שנקבל את כל המידע שצריך, נערוך סיכום ביניים ונעבור לשלב הבא שהוא –  זיהוי נושאי הליבה של הסכסוך והתמקדות בהם לפי סדר עדיפות.


שלב ג':  זיהוי נושאי הליבה והתמקדות בהם לפי סדר עדיפות:

לאחר שכל אחד מהצדדים סיפור את סיפורו האישי וקבלנו נתונים חשובים בנוגע לכל אחד ואחד מכם בהתייחס לסכסוך, אנו נעבור לנושאי הליבה שעליהם נדבר בהליך.

במידה ומדובר בסכסוך גירושין – יעלו נושאים כמו חלוקת רכוש, מזונות, משמורת וזמני שהות, מתן הגט וכל נושא חשוב אחר.

לאחר שהעלאתם את הנושאים נדרג אותן לפי סדר עדיפות ונדון בהם בהתאם לסדר שעליו החלטתם.

לאחר מכן, אתם תקבלו במידת הצורך, סקירה משפטית על המקרה האישי שלכם וכן נדבר על נושאים בוערים כמו הסדרי ביניים במידה וקיים צורך ( במקרים רבים זה כלל לא נדרש שכן בני הזוג ממשיכים להתנהל כרגיל עד לגירושין ) – כך לדוגמא: נקבע זמני שהות זמניים שבהם ההורה יתראה עם ילדיו, נדבר על ההתנהלות הכלכלית ואף על מזונות זמניים במהלך הליכי הגישור וכל נושא שדורש התייחסות על מנת שננהל את הליכי הגישור ללא לחץ וללא פגיעה בכם ובילדיכם.

כמוכן שכל מקרה לגופו וישנם מקרים רבים שבהם בני הזוג עדיין מתגוררים יחד תחת קורת גג אחת ולכן נדבר על ההתנהלות הכלכלית הזמנית עד לפרידה ולגירושי הצדדים.

הסקירה המשפטית על אותו נושא, איננה ייעוץ אלא קבלת מידע על המצב המשפטי כיום, במיוחד לאור השינויים הדינמיים בגישתו של בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני בנושאים מהותיים.

חשוב להבין שההבנות אליהם נגיע אינן תלויות במצב המשפטי אלא הוא יכול להוות חלק מהשיקולים שלכם, כאשר הדבר העיקרי הוא היכולת לתת מענה לאינטרסים האישיים והמשותפים של כל אחד מכם וליצור פתרונות שנכונים לכם ולאו דווקא למצב המשפטי.


שלב ד': זיהוי האינטרסים של כל אחד מהצדדים במסגרת פגישה משותפת או נפרדת:

עד עכשיו דברתם והצגתם את סיפורכם, דברנו על הנושאים החשובים, וסביר להניח שהצגתם את הדרישות שלכם ועוד יותר נכון לומר שהצגתם את העמדות שלכם.

כשאנחנו מדברים על עמדות חשוב להבין מה זה אומר, שמו לב לדוגמא הבאה–  הגענו לנושא של מזונות ילדים וכל אחד מציג את העמדה שלו בעניין, האם מעוניינת בסכום X  והאב בסכום Y  – כעת אלו העמדות של כל אחד, אך השאלה היותר חשובה הוא מה האינטרס שעומד מאחורי העמדות בנוגע לסכום המזונות שכל אחד מציע.

זאת אומרת למה כל אחד דורש סכום שכזה, יכול להיות שיש לאם אינטרס לביטחון כלכלי על מנת לספק לילדים את הצרכים שלהם וגם חוסר וודאות בנוגע לעתידה הכלכלי, מצד שני לאב יש גם אינטרס לספק לילדיו את הצרכים וגם להיות מסוגל לשלם את סכום המזונות ולנהל אורח חיים סביר, כאשר שניהם רוצים להבטיח שלא יקרסו נפשית וכלכלית.

אנחנו למדים מכך, שמאחורי העמדות מסתתרים אינטרסים לעתים משותפים, כמו רצון האם שהאב יוכל לתפקד כאבא ובמידה וסכום המזונות יהיה גבוה מידי עלולה להיות בעיה, מצד שני כמובן היא גם רוצה יכולת כלכלית לחיות בכבוד ושהילדים לא יפגעו כלכלית ונפשית – במסגרת הגישור אנו נדבר על כל החששות שלכם וניתן להם מענה, תוך שנשים דגש שלא אתם והילדים תפגעו.

במהלך הגישור אנחנו נזהה את האינטרסים של כל צד ובמקרים רבים כאשר מדברים על הנושא בדיאלוג מקדם ומפרה, עולות העמדות ויחד אתן מתגלים האינטרסים – הקסם הוא ביכולת של המגשר ליצור אתכם ערוץ תקשורת חדש שמכיל הקשבה, הבנה וחבירה יחד, עם כל הקושי, לעבר פתרונות מוסכמים.

חזרה לשלבי הגישור >>
הוסף תגובה