מדוע מחויבים לאשר את הסכם הגירושין בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני ?

מדוע אחרי שהגעתם להסכם גירושין בגישור בפיוס, אתם מחויבים לאשר אותו בערכאות המשפטיות

כמו בני זוג רבים, החלטתם להתגרש מתוך הסכמה הדדית וברוח טובה ולעשות זאת באמצעות הליכי גישור לגירושין בפיוס.

לאחר מספר פגישות, הצלחתם לגשר על הפערים בסיועו של מגשר הגירושין שלכם והנה הגעתם להבנות בכל הנושאים שנוגעים לגירושין, כמו חלוקת רכוש, משמורת וזמני שהות, מזונות ילדים וכיו"ב.


ההסכמות אליהם הגעת, נוסחו על ידי עו"ד ומגשר, עמית חיימוביץ, להסכם משפטי ברור ומדויק ולאחר תיקונים והערות, הסכם הגירושין הנו ערוך ומוכן לחתימה.

כעת לאחר שחתמתם עליו, השלב הסופי והאחרון, הוא לאשר את ההסכם בערכאות המשפטיות – בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.


כעת עולה השאלה, מדוע נדרש אישור של ערכאה משפטית, לא מספיק חתימת הצדדים על ההסכם ?

התשובה החד משמעית היא – לא !

מדובר באחד ההסכמים היחידים שמחייבים את אישור הערכאות המשפטיות וזאת על מנת לוודא בין היתר מספר דברים:


א. השופט או הדיינים יוודאו שאתם באמת מבינים את הסכם הגירושין והשלכותיו – זאת אומרת, הם יכולים לשאול אתכם שאלות בנוגע להסכם במיוחד בנושאים רגישים, כמו מזונות ילדים, אופן חלוקת הרכוש, כיצד נקבעו זמני השהות והמשמורת וכל הנושא שיראה להם לנכון.

הכלל המנחה הוא, שהשופט והדיינים לא נוטים להתערב בהסכמות אליהם הגעתם והם יעשו זאת לרוב במקרים שבהם יראו לנכון לחדד נושא מסוים או להציע להוסיף סעיפים שיראו להם מתאימים או שאחד מבני הזוג עלול להיפגע כתוצאה מההסכם ובמיוחד כאשר עלולה להיות פגיעה כלשהי בילדים.


ב. בדיקה האם ההסכם נחתם מרצון חופשי, ללא כפיה וללא לחץ פסול שהופעל על מי מהצדדים – אחד הדברים החשובים ביותר שהשופט והדיינים יבדקו, זה האם חתמתם על ההסכם מרצון חופשי.

להסכם הגירושין ישנם השלכות לא מבוטלות על חייכם ועתידכם ובשל הקרבה בין בני הזוג שעד לא מזמן היו תא משפחתי אחד, קיימת אפשרות שמי מהצדדים יפעיל לחץ פסול על הצד השני על מנת שיסכים לדרישותיו, בעוד הבעל או האישה ייפגעו מכך. לכן הערכאה המשפטית תבדוק זאת ובמידה וימצא שאכן כך פני הדברים, ההסכם לא יאושר.

חשוב מאוד שמגשר הגירושין שלכם, יהיה עם היד על הדופק ויקפיד שדבר כזה לא יקרה ובמידה ומסתמן שקיים לחץ או כפיה על מי מהצדדים, עליו לשקף זאת לצדדים. במידת הצורך עליו להפסיק את הגישור, ולא לתת יד להתנהלות שעלולה להוביל להסכם חד צדדי ומקפח.


ג. טובת הילד – השופט או הדיינים אמונים על טובת הילדים, לכן הם ייבדקו שהילדים לא נפגעו כתוצאה מהסכם הגירושין, כך לדוגמא ייבדקו את גובה המזונות ויכולים לשאול באשר לגובה ההשתכרות שלכם, ובדיקת תאימות של זמני השהות והמשמורת.

כמו כן, אם למשל קבעתם הסדר של משמורת משותפת וכל אחד מההורים גר במרחק רב האחד מהשני, בית המשפט יבדוק כיצד אתם מתכוונים לקיים המשמורת המשותפת והאם אין פגיעה בילדים.


ד. חלוקת רכוש גם כאן השופט או הדיינים עלולים להתערב במידה וקיימת חלוקה שנראית על פניו מקפחת ולא שוויונית באופן חריג תוך שמי מהצדדים עלול להיפגע מכך.

למשל שצד אחד מעביר את חלקו בדירה לצד השני, השופט יכול לשאול, מה הסיבה לכך, אומנם הוא בהחלט יכול לאשר את ההסכם, אך הוא יבדוק שאכן לא קיים מצב שהדבר נעשה מתוך מניעים פסולים ואין כל לחץ.


חשוב להבין שהשופטים והדיינים בדרך כלל מאשרים את ההסכמים וגם אם מתעוררות בעיות, הם לעיתים מסייעים בפתרונן, המגמה היא לאשר את הסכם הגירושין ולא להפך, אלא אם כן קרה משהו חריג מאוד שדורש התערבות.

מעבר לכך, אצלנו בפיוס המגשר שלכם עו"ד עמית חיימוביץ, יילווה וייצג אתכם בדיון לאישור ההסכם, כך שגם אם יתעוררו שאלות הוא יוכל לתת להם מענה וניתן יהיה לפתור אותן במהלך הדיון.

חשוב מאוד שלדיון לאישור הסכם הגירושין, יגיע המגשר שלכם, ולכן לשים דגש שהמגשר שלכם הוא גם עו"ד שמבין בתחום של גירושין ודיני משפחה, על מנת שיוכל תת מענה לשופט או לדיינים.


מניסיון שלנו בפיוס, אפשר להירגע שכן רוב רובם של ההסכמים מקבל אישור ותוקף של פסק דין ובית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני משתפים פעולה ואף דואגים פעמים רבות לאווירה טובה ומכבדת בדיון.

אתם מוזמנים ליצור אתנו קשר ולהתחיל את גישור הגירושין שלכם, עם המגשר ועו"ד עמית חימוביץ, שילווה אתכם לכל אורך ההליך לרבות בדיון לאישור ההסכם בערכאות המשפטיות.

,

חזרה לגישור גירושין >>
הוסף תגובה