נקודות חשובות בבחירת מגשר גירושין

נקודות חשובות בבחירת מגשר גירושין

הליך הגישור מנוהל ע"י מגשר גירושין שהינו אדם ניטרלי שאיננו מעורב בסכסוך ומסייע לכם להגיע להסכמות, לכן זהות המגשר הנה חשובה ביותר להצלחת הגישור,  שכן מגשר מנוסה שיודע לנהל את ההליך בצורה נבונה ורגישה כמו גם להתמודד עם קשיים ולפרק מוקשים במהלך פגישות הגישור, קרוב לוודאי יעלה את הסבירות שהגישור יצלח ותגיעו להסכם המיוחל.

על מנת לבחור מגשר שיתאים להליך הגישור שלכם, מגשר ועו"ד עמית חיימוביץ יפרט לכם נקודות חשובות שיעזרו לכם בבחירת מגשר :


1. מגשר גירושין שהוא עו"ד ובעל ידע מקצועי בתיקי גירושין ודיני משפחה – נקודה חשובה מאוד, שבהליך הגישור ישתתף מגשר שהנו איש מקצוע שמבין בגירושין ו/או בסכסוכי משפחה, היינו – עו"ד מקצועי ומנוסה בתחומו.

אומנם המגשר איננו יועץ אבל הוא בהחלט יכול לתת לכם מידע חיוני וחשוב במהלך הגישור בנושאים מהותיים כמו: מזונות, משמורת וזמני שהות, חלוקת רכוש, סידור גט וכיו"ב – המידע הזה יסייע לכם להגיע להבנות הוגנות ומעבר לכך אתם תחושו ביטחון שאתם אצל מגשר גירושין מקצועי בגירושין וסכסוכי משפחה שברשותו המידע המשפטי על מנת לשקף לכם את המצב המשפטי ולפשט בשבילכם את הסכסוך, כך שבסופו תגיעו להבנות הוגנות שינוסחו להסכם.

אצלנו בפיוס, המגשר שילווה אתכם לכל אורך ההליך הוא עמית חיימוביץ שהוא מגשר ועו"ד בתחום גירושין ודיני משפחה עם ניסיון פרקטי בעריכת דין ומעודכן באופן שוטף בחוק ובפסיקה וכן בעל ניסיון רב בגישור גירושין בהסכמה. 


2. מגשר בעל ניסיון בניהול גישור גירושין וסכסוכי משפחה – חשוב לבדוק האם מדובר במגשר בעל ניסיון שניהל בעבר גישורים בגירושין וסכסוכי משפחה שהסתיימו בהצלחה. חשוב להבין שמדובר בגישורים שיש בהם אלמנטים ייחודיים כמו התייחסות והתמקדות בנושאים כגון: מזונות ילדים, משמורת וזמני שהות, רכוש, סידור גט וכיו"ב, נושאים בעלי רגישות גבוהה במיוחד.

מגשר בעל ניסיון יידע כיצד לנהל את ההליך שלכם ברגישות בתבונה, כצד לגשר על הפערים ביניכם  וכיצד להתמודד או להימנע מגורמים שעלולים לסכל את הגישור.

כמו כן, מגשר מקצועי ומנוסה יידע כיצד לתת לכם את הביטחון הדרוש להליך הגישור, ייצור אווירה גישורית ופתוחה במהלך הליך, יידע להיות מכיל, קשוב ואסרטיבי כשצריך, יפרק מוקשיים רגשיים ויכוון אתכם ליצור פתרונות שיתאימו לכם – ניהול הליכי גישור זו אומנות של ממש ולכן כשמנהל את ההליך מגשר אנושי ובעל ניסיון, הדבר יעלה משמעותית את הסיכוי להגיע להסכם.

בפיוס, ניסיון של שנים רבות בגישורים בתיקי גירושין וסכסוכי משפחה, זה חלק ממקצועיות שאנו מחויבים לתת ללקוחות שלנו.


3. מגשר שמפרט את עלויות הגישור כבר בפגישה הראשונה – חשוב שתכנסו להליך כשאתם יודעים מהן העלויות, לכן על המגשר לדבר אתכם על כך ולפרט בפניכם מה גובה שכר הטרחה ומה הוא בדיוק כולל – בלי הפתעות בדרך.

אצלנו בפיוס כחלק בלתי נפרד מהפגישה הראשונה אנחנו מפרטים בפניכם את כל העלויות ומעגנים זאת בהסכם הגישור שייחתם ביננו. זה חשוב לכם ולנו על מנת לקיים הליך הוגן וברור לכל הצדדים.


4. מגשר בעל גישה גישורית – גישור הוא הליך רגיש שיכול להיות לעיתים מורכב בכל הרבדים אם בעניינים פרקטיים כמו רכוש, משמורת ומזונות וכיו"ב ואם בנושאים בעלי מטען רגשי גבוה. מגשר בעל גישה גישורית הנו קודם כל בעל יכולת של ראיית האדם שמולו, הוא מבין אמפתי וקולט בניואנסים הקטנים מי הצד שיושב מולו.

מעבר לכך, חשוב שלמגשר מעולם הגירושין תהייה הסתכלות מלמעלה על הצדדים ועל הסכסוך – ממעוף הציפור, כשהוא רואה כבר את האופק והדרך ליצור גשר של הבנות ביניכם, כן זה אפשרי, לראות את האופק דווקא כשנדמה שהסכסוך הגיע למבוי סתום והאופציה היחידה היא כביכול מלחמה.

מגשר גירושין, הוא אדם שגם מיישם בחייו כלים מעולם הגישור ורואה בגישור אופציה מועדפת לסיום הסכסוך וחשוב מכל הוא מגיע עם הלב ועושה את כל המאמצים בשבילכם, על מנת שתגיעו להסכם, כשמגשר יפעל בגישה כזו אתם תרגישו בזה מהר מאוד ותבינו שאתם בידיים נכונות.

גישה גישורית זו גם גישה לחיים.


5. מגשר ששומר על ניטרליות בגישור –  המגשר מחויב לשמור הניטרליות לכל אורך ההליך.

לעיתים צד אחד עלול לחשוב שהמגשר נוטה כביכול לכוון הצד השני, מדובר בהרגשה טבעית ומגשר מיומן יידע כיצד לשמור על ניטרליות וידאג לכך שכל אחד מהצדדים יבין שהוא לא בעד אף אחד מהם אלא בעד שניהם וכל מה שהוא עושה, זה שיקוף האינטרסים האחד של השני, מדובר במצב מאוד רגיש שמגשר חייב להיות ער לו ולתת לו מענה מידי בגישור.


6. מגשר שלא היה לו קשר מוקדם ( חברי, עסקי, משפחתי ) עם אחד הצדדים ובמידה והיה קשר שכזה הוא מגלה זאת לצד השני –  במידת הצורך יש לברר האם למגשר היה קשר מוקדם כלשהו עם אחד הצדדים ובמידה והיה קשר שכזה על המגשר מיוזמתו לחשוף זאת בפני הצד השני, על מנת לתת לו את חופש הבחירה להחליט, האם הוא מעוניין לקיים הליך גישור חרף עובדה זו או לעבור למגשר אחר שלא היה לו קשר עם אף אחד מכם.

מדובר במידע קריטי ובמידה והמגשר לא חשף את המידע הזה, עלול להיווצר מצב של ניגוד עניינים, חוסר אמינות וכל הליך הגישור יעלה על שרטון. חובת הגינות מוגברת חלה על המגשר ועליכם להיות ערים לכך ולבדוק זאת במידת הצורך בטרם התחלתם את הליך הגישור.


עוד כמה נקודות שעליכם לשים אליהם ונוגעות אליכם בבחירת מגשר גירושין :

1. אתם יחד תקבעו מי יהיה המגשר – חשוב שאתם תקבעו את זהות מגשר הגירושין שלכם שהרי מדובר באדם שינהל את ההליך שנוגע אליכם באופן אישי.

אין בעיה לקבל הפנייה והמלצה מחבר, מקרוב משפחה, מעורך הדין מטעמכם או מבית המשפט, אך הבחירה בנוגע לזהות המגשר תהייה שלכם. 


2. כימיה ותקשורת טובה ביניכם לבין המגשר –  אתם נכנסים להליך גישור גירושין בעוד הנכם בסכסוך וקונפליקט עם הצד השני ומצפים שהמגשר יסייע לכם להגיע להבנות, הבנתם הנכון המגשר הנה הדמות המרכזית שאותה תפגשו לאורך כל הליך הגישור, לכן הדבר הבסיסי והחשוב ביותר שתהייה לכם כימיה ותקשורת טובה אתו, שתרגישו שהגעתם לאדם הנכון שיכול לסייע ויגרום לכם להרגיש בטחון בתוך ההליך עצמו וגם אחד עם השני.

תחשבו על זה, המגשר אמור ליצור סביבת גישור שתגרום לכם לדבר, להיפתח, ליצור תקשורת מקדמת בינך לבין בן או בת הזוג וכן ליצור על שולחן הגישור גשר של הבנות שיוביל להסכם, אם לא תרגישו שזה האדם הנכון, כנראה שזה לא המגשר בשבילכם .

לרוב כבר בפגישה הראשונה ולעיתים בשיחת הטלפון המקדימה, אתם יכולים לחוש האם זה המגשר שמתאים לכם, תשימו לב לאינטונציה בקול, למילים בהן הוא משתמש, ליכולת ההקשבה שלו, לכריזמה השקטה, ליכולת ההובלה, וכן לאינטואיציה שלכם, כשמדובר באדם הנכון לעיתים פשוט מרגישים, אין כללים ברורים, מניסיון שלי כמגשר בפיוס, כבר בפגישה הראשונה מתחילים להרגיש את הכימיה ובטחון שאתם בידיים מכוונות וטובות.

3. הוא לא חוקר, לא שופט, לא יועץ, לא העורך דין שלכם הוא – המגשר שלכם – חשוב להבין את ההבדל שמדובר במגשר, ברור שעליו לשאול שאלות כדי להבין קודם כל אתכם ואת מהות הסכסוך אבל בניגוד לחקירה, תלוי איזה סוג שאלות והאם הן מקדמות את הגישור.

כמו כן, המגשר יכול לתת לכם מידע משפטי בעל ערך רב, לכוון ולסייע לכם לעלות אופציות ולגבש הסכמות אבל הוא לא יועץ  שמייעץ לכם מה לעשות.

הוא לא העורך דין שלכם ולא מייצג אתכם מול הצד השני בגישור, גם את זה חשוב להבין אל תצפו ממנו להיות העורך שלכם, לא בשביל זה הגעתם לגישור.

לבסוף הוא לא שופט שמכריע את הסכסוך אין לו כל סמכות לכך וגם הגישור לא נועד לזה, אתם ורק אתם מקבלים אחריות על ההבנות אליהם נגיע ומחליטים בשביל עצמכם – זו הדרך הטובה ביותר שמוכיחה את עצמה גם במהלך הליך הגישור וגם ביישום ההסכם ביום שאחרי.


הנקודות שפרטנו כאן, יעזרו לכם לבחור את מגשר גירושין הנכון לכם ובעיקר תקשיבו לאינטואיציה שלכם, לרוב היא לא מטעה, אתם מוזמנים לפנות אלינו לפיוס ולדבר עם מגשר שהוא עו"ד עמית חיימוביץ ובכל מקרה בהצלחה בהליך הגישור.

חזרה לעל הליך הגישור >>
הוסף תגובה