רגשות אשם שעלולים לעלות בגישור גירושין

כיצד מתמודדים עם רגשות אשם בגישור

החיים שלנו הם מסע רצוף בסיטואציות שבהן אנו בוחרים באיזו דרך לפעול. המשפט הידוע " מה שמגדיר אותנו אלו הבחירות שלנו ", נכון לכל שלב בחיינו. לפני כל החלטה ופעולה אנו עוברים תהליך של בחירה פנימית ומשם בוחרים כיצד לפעול.

כשאנחנו מתנהלים בתוך מערכת יחסים אנו כל העת מתמודדים מול סיטואציות מורכבות בהן עלינו לקבל החלטה ולבחור, ישנם מקרים שהבחירה שלנו עלולה להוביל לחיכוכים, לפגיעה בצד השני ולתחושות לא נעימות של כעס, זעם, טינה, פחד, חרדה וכו' .


סביר להניח שכולנו חווינו תחושות שכאלה במהלך מערכת היחסים, פעם יותר ופעם פחות, כאשר לרוב לאחר שהצד השני נפגע מאתנו, הוא ירצה שנרגיש רגשות אשם.

רגשות אשם באים לידי ביטוי במגוון צורות, כמו שתיקות ארוכות, מבטים מלאי חמה, בכי, הטחת האשמות ועוד תגובות אוטומטיות שנועדו לגרום לבן או בת הזוג, תחושות של רגשות אשם.

רגשות אשם נובעים ממעשים שעשינו בעבר והם עלולים להוביל אותנו לתחושות אשמה בנוגע למצב שנוצר ורצון לתקן את העוול שאולי נגרם לצד השני. במידה ואנו נמצאים בתחושה של רגשות אשם, הדבר איננו מסייע ואנו עלולים להגיב בצורה שלילית, כמו לרצות את הצד השני או לתקוף על מנת להגן על הדרך שבה פעלנו, בסופו של דבר רגשות אשם מובילים להסלמת המצב ולתקיעות.

חשוב להבין, רגשות אשם הם דרכו של הצד השני להניע אותנו לפעול כפי שהוא הוא היה מעוניין, זו כמובן דרך שלילית להניע אותנו, אך אנו משתמשים ברגשות אשם, ככלי להנעה באופן כמעט בלתי רצוני.


הדרך הנכונה היא כמובן לא להתעלם מהסיטואציה שנוצרה ובמקום לחוש רגשות אשם ולהגיב בצורה שלילית, עלינו ללמוד מטעויות העבר בעזרת ניתוח הסיטואציה ולהתנהל בצורה נכונה יותר בפעם הבאה. זו הדרך הנכונה שתוביל את בני הזוג לצמיחה והתפתחות.

הדבר כמובן מקבל משנה תוקף בגישור גירושין, שהרי מדובר בסיטואציה נפיצה רגשית שבמסגרתה מערכת היחסים של בני הזוג לקראת סיום וכעת הם מגיעים לגישור, על מנת לסיים אותה בצורה מכבדת ויפה וללא מאבקים משפטיים ולהגיע בסופו של הליך להסכם גירושין מוסכם.

במהלך הגישור, בני הזוג מביאים אתם את כל המטענים הרגשיים וישנם מקרים רבים שבהם אחד מבני הזוג או שניהם מנסים לגרום לצד השני תחושות אשמה, במטרה להניע אותו לפעול כרצונו ובכך להשיג הישגים בגישור.

להניע מתוך תחושות אשם יכול להיות במגוון דרכים, משפת גוף שמשדרת פגיעות וחוסר הסכמה ועד להטחת האשמות כמו: " אתה אבא לא טוב " או " איזו מן אמא את " או " אתה רוצה להשאיר אותי והילדים ברחוב בלי מזונות " או " את רוצה לקחת ממני כמה שיותר כספים והשאיר אותי בלי כלום " – כמובן שאוצר המילים שבהם אנו משתמשים ברגשות אשם, הוא אינסופי כמעט, אבל ניתן להבין את התמונה – את או אתה אשמים ולכן עליך לפעול בדרך מסוימת לכפר על כך.


מגשר גירושין רגיש ומיומן, אמור לשים לב שבני הזוג מנהלים בשולחן הגישור שיח של הטחת האשמות וגרימת רגשות אשם, ועליו לשקף זאת לצדדים תוך ניסיון להעביר אותם משיח של האשמות לשיח של הידברות, הקשבה ולקיחת אחריות.

זו הדרך להוביל את הצדדים להבנות, לא מתוך רגשות אשם אלא ממקום של הידברות, דבר שיוביל להסכם גירושין בהם בני הזוג יעמדו בו וייקחו עליו אחריות.


אצלנו בפיוס, אנחנו שמים דגש לאופי השיח שבני הזוג מנהלים, ובמידת הצורך מגשר הגירושין שלכם, עמית חיימוביץ, יכוון אתכם הצדדים, למקום חיובי שקיימת בו הבנה, הקשבה ומעל הכול במקום רגשות אשם יש בו לקיחת אחריות ולמידה לעתיד.

אתם מוזמנים לפנות אלינו עכשיו, לגישור גירושין בפיוס על מנת להתקדם להסכם גירושין הוגן וברור.

חזרה לבלוגישור >>
הוסף תגובה