שלבי גישור לגירושין בפיוס בנושא מזונות ילדים


אז כיצד מגשרים בגישור גירושין בפיוס בנושא מזונות ילדים ? חשוב לדעת שישנם מספר שלבים עד שתגיעו להסכם ונפרט אותם כעת:


 שלב א'  – קבלת נתונים:

קודם כל, יש לקבל תמונת מצב עדכנית בנוגע למצבכם הכלכלי וצרכי הילדים ולכן יש לאסוף מידע עדכני שייתן בהירות.

ניתן לברר בעזרת שאלות כגון: מה גובה המשכורות וההכנסות של כל אחד מההורים? אלו צרכים יש לילדים שלכם? מה גובה הוצאות החינוך? כמה אתם משלמים בעבור מדור והוצאות מדור? האם הם משתתפים בחוגים? ושאלות נוספות בהתאם לצורך.

כיצד מקבלים נתונים ?

במסגרת פגישות הגישור, מגשר שהוא גם עו"ד יבקש מכם לאסוף את כל הנתונים הדרושים בהתאם למקרה האישי שלכם ובין היתר, תתבקשו להביא תלושי שכר או דוח רו"ח ותפרטו את כל מקורות ההכנסה, לעיתים יש לפרט את צרכי הילדים וכן במידת הצורך נברר מה הצרכים האישיים של כל אחד מכם.

בהתאם לצורך, יבקש מכם המגשר נתונים נוספים כגון זמני השהייה הילדים והרכוש המשותף והנפרד שברשותכם.

לאחר שקבלנו את כל הנתונים, תוצג בפניכם התמונה המלאה בנוגע לצרכים בפועל של ילדכם, גובה סך הכנסות שלכם מידי חודש וכן כמה אתם מוצאים בעבור הצרכים האישיים שלכם  – המידע החשוב מאפשר לעבור לשלב הבא.


שלב ב' – מקשיבים לקול שלכם :

כעת, לאחר שמוצגת התמונה המלאה, כל צד מציג את העמדה שלו בעניין מזונות הילדים לרבות מה סכום המזונות שהוא מציע, בקשות, נימוקים וכל נושא אחר שיעלה בעניין זה.

כל אחד מקשיב לצד השני בנוכחות המגשר ומהמידע שבפנינו וכן מהדברים שמעלה כל צד, אנו מתייחסים לנושאי הליבה בסוגיית מזונות הילדים.


שלב – ג' – אינטרסים אישיים ומשותפים :

לאחר שעברנו את שלב ב', אתם תגלו ביחד עם המגשר מהם האינטרסים המשותפים והאישיים של כל אחד ואחד מכם, מדובר בתהליך שכולל שאלות, שיקופים ויצירת בסיס לגשר של הבנות  בעניין מזונות ילדים תוך שהדבר יסייע לגיבוש הסכם גירושין בהסכמה.


שלב ד' – יצירת אופציות :

מה אנחנו עושים עם המידע שהתקבל מכם ?

המידע שקיבלנו ישמש אותנו בגישור על מנת לזהות נושאי הליבה, התייחסות לאינטרסים אישיים ומשותפים ובכך למעשה ניצור אופציות שתאפשרנה להגיע להסכמות בעניין מזונות הילדים.

מהן האופציות שבאמצעותן ניתן להגיע לסכום מזונות מוסכם?

ישנן מספר אפשרויות :

אפשרות ראשונה – הגעתם לסכום מזונות  קבוע בעבור הילדים ובנוסף אליו אתם תקבלו החלטה בנוגע להוצאות שבהם ההורים ישתתפו באופן שווה ( חוגים, הוצאות חינוך רשות וחובה, שיעורים פרטיים וכיו"ב ) . המגשר יערוך אתכם בדיקה מקיפה שתתאים למציאות חייכם.

אפשרות שנייה –  לקבוע סכום מזונות קבוע שישולם מידי חודש ויכלול את כל הוצאות הילדים לרבות הוצאות משותפות – גם כאן המגשר יבדוק אתכם באופן פרקטי כיצד כל אחד מכם יסתדר עם סכום המזונות שסוכם ובמידת הצורך יערכו שינויים.

אפשרות שלישית – סכום המזונות יעלה או יפחת באופן הדרגתי בהתאם לגיל הילדים, ישנם מקרים שבהם ההוצאות בעבור ילדכם בגילאים מסוימים גבוהות בשל הוצאות כגון: גנים, צהרונים, חוגים מיוחדים וכיו"ב, וניתן יהיה להתאים את סכום המזונות באופן הדרגתי בהתאם לגיל הילדים.

אפשרות רביעית – במקרים מסוימים סוג המשמורת וזמני השהייה ישפיע באופן ישיר על גובה המזונות הילדים, כך לדוגמא במידה וההורים יסכימו על משמורת משותפת ביניהם, אנו נבחן מה ההשפעה של חלוקת המשמורת באופן שווה על גובה המזונות.

אפשרות חמישית – במידה ויש לכם דירת מגורים משותפת ( שיש עליה משכנתא או ללא משכנתא ), ניתן לקבוע שאחד ההורים ביחד עם הילדים, ימשיכו לגור בה ולכן בחישוב גובה המזונות ניקח בחשבון נתון חשוב זה, שבו לילדים כבר מסופק רכיב המדור.

תגיעו לסכום מזונות המוסכם על שניכם ומסכום זה תקזזו את הוצאת המדור.

יש לבדוק אופציה זו לעומק, שכן יש לה יתרונות ברורים כמו תשלום נמוך בעבור מדור ובעקבות כך סכום המזונות יפחת.

מעבר לזה הילדים נשארים באותה דירת מגורים ולא נדרשים לעבור מקום מגורים חדש, דבר שחוסך מהם טלטלות רגשיות, אולם מאידך, יכול להיות שאחד ההורים צריך כספים נזילים ובלעדיהם יכנס לחובות ולא יוכל לעמוד בהוצאות מבחינה כלכלית ומעבר לכך יתקבלו כספים מהדירה רק בעוד מספר שנים, דבר שגם אליו נתייחס במהלך הגישור.

מגשר הגירושין בפיוס, יעשה בדיקה מקיפה שתסייע לכם להבין את ההשלכות של האפשרות הזו.

אפשרות שישית – שוב במידה ויש לכם רכוש משותף כמו דירת מגורים, ניתן לבצע היוון חלקו של האב בדירה וכך סכום המזונות ישולם למפרע והוא יפחת באופן משמעותי.

כך לדוגמא- חלקו של האב בדירה הינו חצי מיליון ₪, הוא יעביר את חלקו לאישה וזאת בקיזוז דמי המזונות שעליו לשלם לאורך השנים ובהתאם לגיל הילדים.

אפשרות זו יכולה לפתוח אופציה שהאישה או האב ירכשו  את חלקו של הצד השני בדירה בסכום מופחת בכפוף לכך שסכום המזונות יקטן באופן משמעותי.

אפשרות שביעית – כל האפשרויות פתוחות. במסגרת גישורים בהם גישרנו בפיוס, עלו פתרונות נוספים שנתנו מענה מלא לשני ההורים, כך למשל הגענו להסכם גירושין שבו נקבע כי ההורים יפתחו חשבון בנק משותף אליו יכניסו סכום קבוע שממנו ישולמו הוצאות הילדים.

כאמור, במידת הצורך אנו גם נתייחס לסוג המשמורת ולזמני השהייה של הילדים עם ההורים.

חשוב לדעת, שבכל שלב של הגישור מלווה אתכם מגשר שהינו עו"ד בתחום גירושין ודיני משפחה, ויש לו ניסיון רב בניהול תיקי גירושין כמו גם בחוק, בפסיקה ובגישור לגירושין.

אתם נמצאים בידיים בטוחות של אדם מקצועי ורגיש שחי ונושם את התחום של גירושין ודיני משפחה ובכלל זה סוגיית מזונות הילדים.


שלב ה'- החלטה מה האופציה הטובה ביותר בשבילכם:

כיצד ההורים מחליטים על האופציה הטובה ביותר בשביל ילדיהם ובשבילם?

כפי שפרטנו ניתן לעלות מספר אופציות וזאת כמובן בהתאם למקרה האישי שלכם.

המגשר עובר אתכם על האופציות שמתאימות למציאות חייכם ויחד אנו בודקים את האופציה המועדפת.

זהו שלב מאוד חשוב, שיש בו גם תיאום ציפיות בין יכולות כלכליות של כל אחד מההורים לבין רצונות וזאת תוך שימת דגש לטובת הילדים, אנו יורדים לשטח למציאות הכלכלית שלכם תוך התייחסות לכל הפרמטרים שפרטנו כרגע.

מעבר לכך אנו משתמשים בכלים מעולם הגישור והאימון כמו יצירת תקשורת מקדמת, הבנה מה עומד מאחורי הדרישות שלכם ( איזה אינטרס ), שיקופים, שאלות מכוונות ועוד ועוד כלים שיובילו אתכם להגיע להסכמות.


שלב ו' – החלטה בנוגע לגובה המזונות :

לאחר שעברנו את כל השלבים אנו מגיעים לשלב הסופי שבמסגרתו אתם מחליטים מה האופציה המועדפת ובהתייחס אליה תגיעו להבנה בנוגע לגובה מזונות הילדים.

לאחר שהגעתם להבנות בנושא זה, הם יכנסו לפרק מזונות ילדים בהסכם גירושין כולל.

הניסוח כמובן יהיה משפטי, אך יחד עם זאת ברור ונהיר כך שתוכלו ליישמו ותימנעו מחילוקי דעות ביום שאחרי ההסכם.


אם אתם רוצים לדעת על השלבים האחרונים של הליך הגישור – לחצו כאן . 

חזרה לגישור גירושין >>
הוסף תגובה